معماری سبز

 

درمراسم بزرگداشت زمین در سال گذشته، مصادف با 22 آوریل 2006، بنیاد معماری آمریکا(AIA) و کمیته محیط زیست این سازمان (COTE) ده پروژه برتر سال را به عنوان" سرمشق طراحی سبز و روشهای ساخت" معرفی نمود. این پروژه ها که در حقیقت محافظ محیط زیست می باشند، با موفقیت تمام، معماری، تکنولوژی و سیستم های طبیعی را در خود گنجانده اند. گستره 10 طرح برگزیده 2006 از یک خانه تک خانواری برای خود معماران طراح خانه تا دفتر مرکزی یک شرکت بزرگ است. در این گزینش، هیئت داوران معیارهای زیر را برای ارزیابی هر پروژه، مد نظر قرار داده اند:

نوآوری طرح

ارتباط و طراحی اجتماعی و محلی

کاربری زمین و بوم شناسی سایت

طراحی اقلیمی

نور و جریان هوا

انرژی و آیندۀ آن

مصالح و ساختار

بقا و زندگی طولانی

بازیافت

پروژه های منتخب و معماران آنها طی مراسمی در ماه ژوئن در مرکز همایشهای بین المللیAIAدر لس آنجلس و نیز سوم ماه می در موزه ملی ساختمان در واشنگتن مورد تقدیر قرار گرفتند.

 

1. دفتر مرکزی شرکت Alberici اورلند، میسوری

معمار Mackey Mitchell

این پروژه تبدیل کاربری یک کارخانه به دفتر مرکزی برای یکی از بزرگترین و قدیمی ترین شرکت های ساختمانی است که ملزم به ایجاد محیط اداری باز، پارکینگ، اتاقهای آموزش و کارآموزی، تسهیلات ورزشی و امکانات غذاخوری شده بود. بطوریکه این کمپانی با توجه به رشد و توسعه خود، خواستار مکانی برای پرورش روحیه همکاری و خلاقیت گردید. ساختمان اولیه محدوده بسیار بزرگی از خرپاهای فولادی بود که برای ایجاد محیطی اداری با سیستم باز (بنا به خواست کارفرما) ، بسیار مناسب دیده شد.

فضاهای داخلی اطراف سه آتریوم بزرگ سازماندهی شده اند و نور فراوان، هوای تازه و چشم اندازهایی به محیط بیرون دریافت می کنند. آتریوم های مجموعه، علاوه بر ایجاد ارتباط بصری برای دو طبقه، بعنوان دودکش حرارتی موجبات تهویه لازم را فراهم می آورد. پلان باز مجموعه نیز علاوه بر تقویت حس مشارکت و روحیه همکاری در میان کارکنان نموده موجب تامین دید مستقیم به بیرون در 90 درصد از سطح اشغال ساختمان می شود. جهت اصلی بنای سابق به سمت جنوب غربی بوده که با الحاقات جدید، ساختمان به سمت جنوب متمایل و نور غربی نیز توسط دیوارهایی از مصالح بنایی مسدود شده است.

2. پارک نگهداری سگها، بنیاد جانوران، لاس وگاس

معمار Snyder Kimsey

این پارک بعنوان پناهگاهی شامل فضاهای محافظت بزرگی است که هر کدام از 12 لانه سگ، محوطه های خارجی، و اتاقهای سرکشی تشکیل یافته اند. این مراکز نگهداری "dog bungalows" توسط سایبانهای ساده ای که صفحات فتوولتائیک را نیز محافظت می کنند، پوشانده شده اند.

در این پروژه بدلیل اقلیم گرم و خشک "نوادا"، کانون توجه معماران به کاهش هزینه خنک سازی و استفاده از آب متمرکز می باشد. این امر بطور غیرمنتظره ای سازگار با نیازهای سلامت سگهاست که در نور طبیعی روز و هوای پاک و تازه بهبود می یابند. فرم و جهت گیری این فضاها نیز، متاثر از نور روز و تهویه توسط نیروی باد و نتیجتاً کاهش هزینه سرمایش است. به عنوان نمونه بیشترین استفاده از آب در مراکز نگهداری سگها، صرف تمیز نمودن فضولات آنها می شود؛ بدین منظور در این پروژه، تیم طراحی با یک کارخانه، برای استفاده مجدد از کلیه فاضلاب آن در سایت، مشارکت می نماید.

3.کتابخانه Ballard و مرکز خدمات درون محله ای سیاتل

Bohlin Cywinski Jackson

پروژه مذکور متشکل از 15000 فوت مربع (معادل 1400 مترمربع) کتابخانه، 3600 فوت مربع (334 مترمربع) مرکز خدمات محله ای، و 18000 فوت مربع (1670 مترمربع) پارکینگ می باشد. منطقه مورد نظر که به سرعت به هسته مرکزی شهر تبدیل شده است، براحتی برای پیاده ها، دوچرخه سوارها، و وسائط حمل و نقل عمومی قابل دسترسی است. اخیراً یک منطقه پیاده شفاف به منظورتوسعه این مکان افزوده شده است. ماهیت عمومی این طرح، پروسه ای مشترک از معمار، کتابخانه ملی سیاتل، مرکز خدمات محله ای، عموم مردم و گروههای مختلف بهره بردار را می طلبید بطوریکه ساختمان یک سیمای مقتدر شهری(مدنی) را از طریق یک مسیر پیاده به نمایش می گذارد.

ورودی اصلی از خیابان عقب نشسته است تا رواق عمیقی در محل الحاق کتابخانه و مرکز خدمات زیر یک سایبان بزرگ فراهم آورد. سقف منحنی ملایم پوشانده شده با چمنها و گیاهان دیگر نیز، با جذب آب، مانع از جریان آب به پایین می شود و یک پریسکوپ (نوعی دوربین) و سکوی تماشا، بازدید کنندگان را به بام محیطی بالای خیابان منعطف می کند. در این طرح سبز،معمار میزان استفاده از نور روز را به حداکثر رسانده و پانلهای شیشه ای فتوولتائیک، بر لابی مرکز خدمات محله ای سایه می افکنند. در حقیقت تیم طراحی این پروژه خواهان ایجاد ساختاری بود ولو با بودجه نسبتاً کم- که در آموزش آگاهیهای محیطی برای بازدیدکنندگان جوان موثر باشد.

4. مدرسه ابتدایی بن فرانکلین (Ben Franklin)، کریکلند، واشنگتن

معمار Mahlum

معماران، این مدرسه ابتدایی 56000 فوت مربعی (5280 متر مربعی) را برای ارتباط مستقیم دانش آموزان با محیطی که در آن زندگی می کنند، طراحی کرده اند. در حقیقت مدرسه ساختار جدیدی است که برای گسترش برنامه آموزشی به خارج از فضای کلاسهای درس و افزایش آگاهیهای محیطی طراحی شده است. همسایگی مسکونی سایت با زمینهای اسب سواری، زمینهای جنگلی و ... ادغام شده و محیط طبیعی غنی و الزام برای حفاظت از مدرسه موجود در طول ساخت، منجر به ایجاد ساختار جدیدی در مرکز سایت گشته است.

ساختمان جدید، با محیط طبیعی غنی منطقه (منطقه وسیع پوشیده با درختان انبوه) در امتداد لبه شمالی سایت مدرسه پیوند برقرار نموده و بالهای کلاس دو طبقه در راه رسیدن به جنگل و ارتباط بصری دانش آموزان با طبیعت، نظیر انگشتان دست به هم می رسند. ما بین این دو بال، حیاطهای میانی با گیاهان بومی و مسیر آب مستقیم که از آب حاصل از بارندگی آبیاری می شوند، بعنوان کلاسهای درس بیرونی عمل می کنند.

با تصدیق این امر که نور روز و کیفیت هوای داخلی تأثیر بسیار مثبت بر کارایی دانش آموزان دارد، معماران برای به حداکثر رساندن میزان کارایی از این طریق بسیار کوشیده اند، بطوریکه کلاسها تماماً از نور طبیعی روز و تهویه طبیعی برخوردار بوده و این ویژگیهای فضایی موجب کاهش مصرف انرژی نیز می گردند. 

5. مرکز علوم دادگاهی فیلادلفیا

معمار Croxton Collaborative

این مرکز علوم دادگاهی جدید برای اداره پلیس فیلادلفیا طراحی شده و هم مرکز پزشکی قانونی و هم پروژه ای برای نشان دادن طراحی سبز است. برنامه طراحی شامل ایجاد واحد اسلحه، با یک میدان تیراندازی برای تجزیه و تحلیل مسیر گلوله (علم بالیستیک)، واحد صحنه سازی جرم برای جمع آوری اسناد و مدارک و آزمایشگاههای شیمی، جرم شناسی وDNA می باشد.

معماران، ویژگیهای پایداری زیادی را در ساختمان دخیل کرده اند که از آن جمله:

تفکیک فضاها و هزینه ها به منظور ایجاد 100 درصد تهویه طبیعی فضاها و به حداقل رساندن هزینه های تهویه مکانیکی، پوشش پیشرفته ساختمان با ایزولاسیون بسیار عالی، مصالح سبز یا بعبارتی" پاک" جهت افزایش کیفیت هوای داخلی مجموعه ، نور روز عمیق و مناسب بدست آمده از موقعیت و ترتیب مناسب سقف، فتوولتائیک های بام تامین کننده 15 کیلووات الکتریسیته و امکان دسترسی اولیه خارج از آزمایشگاهها به تمام تاسیسات و سیستم های مکانیکی، کاشت محوطه با استفاده ازآب باران و کاهش ورود این آب به فاضلاب شهری می باشند.

6. بازسازی Motherhouse ،مونرو، میشیگان

معمار Susan Maxman و شرکا

این طرح بخشی از حرکت خواهران روحانی است که هدف از آن، ارتقاء و بهبود امکانات مجموعه قدیمی موجود به سمت استانداردهای اکولوژیکی قرن 21 می باشد. بدین منظور آنها از تیم طراحی، کاری تیمی و هدفمند در راستای تعیین بهترین مسیر، برای رسیدن به پایداری اکولوژیکی (بوم شناختی) قرن 21 ام را در سایت 280 آکری (113 هکتار) خود در میشیگان جنوبی خواستار شدند. بدلیل اینکه بسیاری از ساختمانهای دهه 1930 در ملک آنها ارزش تاریخی دارند، بنابراین هر پیشنهاد نوسازی نیازمند بررسی اداره حفاظت تاریخی منطقه می بود. ساختمان پیشین در حقیقت برای زندگی خوابگاهی خواهران جوان در نظر گرفته شده بود، از طرفی دیگر هیچگونه تدابیری برای خواهران سالخورده در مجموعه سابق پیش بینی نگشته بود. بنابراین تیم طراحی با چالشی برنامه گرا، مجموعه را با 380000 فوت مربع در جهت رسیدن به اهداف حفاظت و پایداری و با دخالت نور طبیعی، چشم اندازها و تهویه طبیعی طراحی نمود. بطوریکه نور روز و یک سیستم گرمایش و سرمایش زمینی برای به وقوع پیوستن پیش بینی کاهش 20درصدی مصرف انرژی همکاری نموده و تمامی آب دوشها و روشویی ها برای استفاده مجدد در سیفون دستشوییها جمع آوری می شود. حتی مصالح نیز برای دوام و پاسخگویی محیطیشان انتخاب گشته اند. علاوه بر این، تیم طراحی با تمرکز قوی بر طبیعت و سایت اطراف، موفق به تبدیل این دیر قدیمی تیره و دلتنگ به خانه ای گرم و دوستانه برای ساکنین گردید. اکنون خواهران روحانی این مجموعه را مکانی برای تعلیم عموم مردم درباره موضوعات محیطی می دانند.

7. مدرسه پرستاری و مرکز دانشجویی دانشگاه علوم بهداشتی تگزاس، هوستون

معمار BNIM

این ساختمان جدید، مدلی آموزشی از آسایش، انعطاف پذیری، نظارت محیطی و پاسخگویی مالی را نشان می دهد که در آن دانشگاه مسیری هدفمند با تغییر نحوه استفاده از امکانات برای کاهش مصرف انرژی، آلودگی شیمیایی، عوامل پاک کننده، آب آشامیدنی و سایر منابع، آغاز نموده است. پیش بینی می شود که این ساختمان 41 درصد انرژی کمتری در قیاس با ساختمانهای متداول دیگر مصرف نماید. در هر کدام از چهار نمای مجموعه و نیز پشت بام بنا، روش بی نظیری را برای جذب نور روز و دفع گرمای ناخواسته اتخاذ شده است. عناصر ساختمانی قابل انعطاف نظیر جداکننده های متحرک، اجازه تجدید نظر در طراحی داخلی را در طی پروسه های طراحی فراهم می آورند و مصالح بنا نیز شامل آجر، چوب سرو، پانلهای آلومینیومی تجدیدپذیر و فولاد سازه ای و بتن می باشند. در حقیقت ساختمان به عنوان ساختاری برای آموزش تخصصی سلامتی و بهداشتی، بصورت یک محیط داخلی سالم طراحی شده است، بطوریکه تمامی فضاها دارای بازشوهای قابل تنظیم، چشم اندازهای رو به بیرون و نور طبیعی روز می باشند.حتی اتاقهای جلسه داخلی و فضاهای کار نیز به سوی سه آتریوم که نور روز کنترل شده تامین می کنند، باز می شوند. ¾ از مصالح ساختمانی زائد حین تخریب و ساخت بنا نیز بازیافت و یا دوباره استفاده شده اند.

8. چتر خورشیدی، ونیس، کالیفرنیا

Pugh + Scarpa

این ساختمان تنها مسکن تک خانواری در میان 10 برگزیده سبز AIA است. خانه ای دوطبقه با 1790 فوت مربع (166 مترمربع) مساحت که 65 درصد نوساز و 35 درصد بازسازی ساختمانی مربوط به سال 1923 است.

خانه چتر خورشیدی نمونه ای از نسل جدید معماری مدرن کالفرنیا را برای این زوج معمار و فرزند 6 ساله آنها بوجود آورده است. در ساخت این بنا، زوج معمار که صاحبان خانه نیز می باشند، خانه چتری 1953Paul Rudolph را به عنوان منبع الهام خود برای احیا سایبانهای خورشیدی، استفاده کرده اند. هشتاد و نه پانل خورشیدی پوسته ساختمان را از گرمای شدید محافظت می کنند. درحالیکه همین پانل ها با جذب و تبدیل نور خورشید به انرژی مورد استفاده، 95 درصد از برق مورد نیاز خانه را فراهم می آورند.

9. مرکز یادگیری محیطی Warren Skaaren، پناهگاه Westcave، Dripping Springs، تگزاس

Jackson & McElhaney

هدف پروژه، پرورش حس احترام و ارتباط با محیط طبیعی، آموزش محیطی و باقی گذاشتن این جایگاه مقدس برای آیندگان است.

معماران، این مرکز را به عنوان یک "کتاب درسی سه بعدی" برای شرح انواع علوم طبیعی و بوم شناسی، آشنایی بازدیدکنندگان جوان با مفاهیمی چون بقاء انرژی و محافظت از کیفیت هوا، آب و خاک و نیز چارچوبی برای قیاس مابین سیستم ها و مصالح ساختمانی و چگونگی تقلید و مدلسازی از سیستم های طبیعی در نظر گرفته اند.

/ 0 نظر / 125 بازدید